Gemeente Leiden
Holland
Morgengudstjeneste
Solopgang
Frokostbøn
Eftermiddagsbøn
Aftensbøn
Nattebøn
Bønnetider Gemeente Leiden - oktober 2026
| Dato | Hijri | Morgengudstjeneste | Solopgang | Frokostbøn | Eftermiddagsbøn | Aftensbøn | Nattebøn |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. okt, to | 20. Rabi' al-Thani | 06:10 | 07:44 | 13:32 | 16:38 | 19:20 | 20:59 |
| 2. okt, fr | 21. Rabi' al-Thani | 06:13 | 07:46 | 13:32 | 16:36 | 19:18 | 20:57 |
| 3. okt, lø | 22. Rabi' al-Thani | 06:15 | 07:47 | 13:31 | 16:33 | 19:15 | 20:54 |
| 4. okt, sø | 23. Rabi' al-Thani | 06:16 | 07:49 | 13:31 | 16:32 | 19:13 | 20:52 |
| 5. okt, ma | 24. Rabi' al-Thani | 06:18 | 07:51 | 13:31 | 16:30 | 19:11 | 20:50 |
| 6. okt, ti | 25. Rabi' al-Thani | 06:20 | 07:52 | 13:30 | 16:28 | 19:09 | 20:48 |
| 7. okt, on | 26. Rabi' al-Thani | 06:21 | 07:54 | 13:30 | 16:26 | 19:06 | 20:45 |
| 8. okt, to | 27. Rabi' al-Thani | 06:23 | 07:56 | 13:30 | 16:25 | 19:04 | 20:43 |
| 9. okt, fr | 28. Rabi' al-Thani | 06:25 | 07:58 | 13:30 | 16:23 | 19:02 | 20:41 |
| 10. okt, lø | 29. Rabi' al-Thani | 06:27 | 07:59 | 13:29 | 16:21 | 18:59 | 20:38 |
| 11. okt, sø | 30. Rabi' al-Thani | 06:28 | 08:01 | 13:29 | 16:19 | 18:57 | 20:36 |
| 12. okt, ma | 1. Jumada al-Ula | 06:30 | 08:03 | 13:29 | 16:18 | 18:55 | 20:34 |
| 13. okt, ti | 2. Jumada al-Ula | 06:32 | 08:04 | 13:29 | 16:16 | 18:53 | 20:32 |
| 14. okt, on | 3. Jumada al-Ula | 06:33 | 08:06 | 13:28 | 16:14 | 18:51 | 20:30 |
| 15. okt, to | 4. Jumada al-Ula | 06:35 | 08:08 | 13:28 | 16:13 | 18:48 | 20:27 |
| 16. okt, fr | 5. Jumada al-Ula | 06:37 | 08:10 | 13:28 | 16:11 | 18:46 | 20:25 |
| 17. okt, lø | 6. Jumada al-Ula | 06:38 | 08:11 | 13:28 | 16:09 | 18:43 | 20:23 |
| 18. okt, sø | 7. Jumada al-Ula | 06:40 | 08:13 | 13:28 | 16:08 | 18:41 | 20:21 |
| 19. okt, ma | 8. Jumada al-Ula | 06:42 | 08:15 | 13:27 | 16:06 | 18:39 | 20:19 |
| 20. okt, ti | 9. Jumada al-Ula | 06:43 | 08:17 | 13:27 | 16:04 | 18:37 | 20:17 |
| 21. okt, on | 10. Jumada al-Ula | 06:45 | 08:18 | 13:27 | 16:03 | 18:35 | 20:15 |
| 22. okt, to | 11. Jumada al-Ula | 06:47 | 08:20 | 13:27 | 16:01 | 18:33 | 20:13 |
| 23. okt, fr | 12. Jumada al-Ula | 06:48 | 08:22 | 13:27 | 15:59 | 18:31 | 20:11 |
| 24. okt, lø | 13. Jumada al-Ula | 06:50 | 08:24 | 13:27 | 15:58 | 18:29 | 20:09 |
| 25. okt, sø | 14. Jumada al-Ula | 05:52 | 07:26 | 12:27 | 14:56 | 17:27 | 19:07 |
| 26. okt, ma | 15. Jumada al-Ula | 05:53 | 07:27 | 12:26 | 14:55 | 17:25 | 19:05 |
| 27. okt, ti | 16. Jumada al-Ula | 05:55 | 07:29 | 12:26 | 14:53 | 17:23 | 19:03 |
| 28. okt, on | 17. Jumada al-Ula | 05:56 | 07:31 | 12:26 | 14:52 | 17:21 | 19:01 |
| 29. okt, to | 18. Jumada al-Ula | 05:58 | 07:33 | 12:26 | 14:50 | 17:19 | 18:59 |
| 30. okt, fr | 19. Jumada al-Ula | 06:00 | 07:35 | 12:26 | 14:49 | 17:17 | 18:57 |
| 31. okt, lø | 20. Jumada al-Ula | 06:01 | 07:36 | 12:26 | 14:47 | 17:15 | 18:55 |
Bønnetider i Gemeente Leiden
Få nøjagtige og officielle bønnetider for Gemeente Leiden, Holland. Vores platform giver den mest opdaterede tidsplan for Fajr, Dhuhr, Asr, Maghrib og Isha, så du aldrig går glip af en bøn.
Hvordan bønnetider beregnes
Bønnetider på Vaktija.eu hentes direkte fra de officielle islamiske samfund og religiøse myndigheder i hvert land. Dette sikrer det højeste niveau af nøjagtighed for din specifikke lokation.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er bønnetiderne i Gemeente Leiden i dag?
De aktuelle bønnetider for Gemeente Leiden i dag er: Fajr 06:47, Dhuhr 13:27, Asr 16:01, Maghrib 18:33 og Isha 20:13. Officiel og præcis Vaktija.
Hvor kommer disse bønnetider fra?
Tiderne leveres af de officielle religiøse institutioner og islamiske centre i de respektive lande for at sikre nøjagtighed og overensstemmelse med samfundet.
Bønnetider i dag i Gemeente Leiden
Individuelle bønnetider for Gemeente Leiden i dag.
Fajr (morgenbøn)
Fajr (morgenbøn) i Gemeente Leiden er i dag kl. 06:47.
Solopgang
Solopgang i Gemeente Leiden er i dag kl. 08:20.
Dhuhr (middagsbøn)
Dhuhr (middagsbøn) i Gemeente Leiden er i dag kl. 13:27.
Asr (eftermiddagsbøn)
Asr (eftermiddagsbøn) i Gemeente Leiden er i dag kl. 16:01.
Maghrib (aftenbøn)
Maghrib (aftenbøn) i Gemeente Leiden er i dag kl. 18:33.
Isha (natbøn)
Isha (natbøn) i Gemeente Leiden er i dag kl. 20:13.