Sesto Fiorentino
Italien
Morgengudstjeneste
Solopgang
Frokostbøn
Eftermiddagsbøn
Aftensbøn
Nattebøn
Bønnetider Sesto Fiorentino - oktober 2026
| Dato | Hijri | Morgengudstjeneste | Solopgang | Frokostbøn | Eftermiddagsbøn | Aftensbøn | Nattebøn |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. okt, to | 20. Rabi' al-Thani | 05:37 | 07:11 | 13:05 | 16:10 | 18:58 | 20:28 |
| 2. okt, fr | 21. Rabi' al-Thani | 05:38 | 07:12 | 13:05 | 16:08 | 18:56 | 20:26 |
| 3. okt, lø | 22. Rabi' al-Thani | 05:40 | 07:13 | 13:05 | 16:07 | 18:55 | 20:24 |
| 4. okt, sø | 23. Rabi' al-Thani | 05:41 | 07:14 | 13:04 | 16:05 | 18:53 | 20:22 |
| 5. okt, ma | 24. Rabi' al-Thani | 05:42 | 07:16 | 13:04 | 16:04 | 18:51 | 20:21 |
| 6. okt, ti | 25. Rabi' al-Thani | 05:43 | 07:17 | 13:04 | 16:02 | 18:49 | 20:19 |
| 7. okt, on | 26. Rabi' al-Thani | 05:45 | 07:18 | 13:04 | 16:01 | 18:47 | 20:17 |
| 8. okt, to | 27. Rabi' al-Thani | 05:46 | 07:19 | 13:03 | 15:59 | 18:46 | 20:15 |
| 9. okt, fr | 28. Rabi' al-Thani | 05:47 | 07:20 | 13:03 | 15:57 | 18:44 | 20:13 |
| 10. okt, lø | 29. Rabi' al-Thani | 05:48 | 07:22 | 13:03 | 15:56 | 18:42 | 20:12 |
| 11. okt, sø | 30. Rabi' al-Thani | 05:49 | 07:23 | 13:02 | 15:54 | 18:40 | 20:10 |
| 12. okt, ma | 1. Jumada al-Ula | 05:51 | 07:24 | 13:02 | 15:53 | 18:39 | 20:08 |
| 13. okt, ti | 2. Jumada al-Ula | 05:52 | 07:25 | 13:02 | 15:51 | 18:37 | 20:07 |
| 14. okt, on | 3. Jumada al-Ula | 05:53 | 07:26 | 13:02 | 15:50 | 18:35 | 20:05 |
| 15. okt, to | 4. Jumada al-Ula | 05:54 | 07:28 | 13:01 | 15:48 | 18:34 | 20:03 |
| 16. okt, fr | 5. Jumada al-Ula | 05:55 | 07:29 | 13:01 | 15:46 | 18:32 | 20:02 |
| 17. okt, lø | 6. Jumada al-Ula | 05:56 | 07:30 | 13:01 | 15:45 | 18:30 | 20:00 |
| 18. okt, sø | 7. Jumada al-Ula | 05:58 | 07:31 | 13:01 | 15:43 | 18:29 | 19:58 |
| 19. okt, ma | 8. Jumada al-Ula | 05:59 | 07:33 | 13:01 | 15:42 | 18:27 | 19:57 |
| 20. okt, ti | 9. Jumada al-Ula | 06:00 | 07:34 | 13:00 | 15:40 | 18:25 | 19:55 |
| 21. okt, on | 10. Jumada al-Ula | 06:01 | 07:35 | 13:00 | 15:39 | 18:24 | 19:54 |
| 22. okt, to | 11. Jumada al-Ula | 06:02 | 07:36 | 13:00 | 15:38 | 18:22 | 19:52 |
| 23. okt, fr | 12. Jumada al-Ula | 06:04 | 07:38 | 13:00 | 15:36 | 18:21 | 19:51 |
| 24. okt, lø | 13. Jumada al-Ula | 06:05 | 07:39 | 13:00 | 15:35 | 18:19 | 19:49 |
| 25. okt, sø | 14. Jumada al-Ula | 05:06 | 06:40 | 12:00 | 14:33 | 17:18 | 18:48 |
| 26. okt, ma | 15. Jumada al-Ula | 05:07 | 06:42 | 12:00 | 14:32 | 17:16 | 18:47 |
| 27. okt, ti | 16. Jumada al-Ula | 05:08 | 06:43 | 11:59 | 14:30 | 17:15 | 18:45 |
| 28. okt, on | 17. Jumada al-Ula | 05:09 | 06:44 | 11:59 | 14:29 | 17:13 | 18:44 |
| 29. okt, to | 18. Jumada al-Ula | 05:10 | 06:45 | 11:59 | 14:28 | 17:12 | 18:43 |
| 30. okt, fr | 19. Jumada al-Ula | 05:12 | 06:47 | 11:59 | 14:26 | 17:10 | 18:41 |
| 31. okt, lø | 20. Jumada al-Ula | 05:14 | 06:49 | 11:59 | 14:24 | 17:07 | 18:39 |
Bønnetider i Sesto Fiorentino
Få nøjagtige og officielle bønnetider for Sesto Fiorentino, Italien. Vores platform giver den mest opdaterede tidsplan for Fajr, Dhuhr, Asr, Maghrib og Isha, så du aldrig går glip af en bøn.
Hvordan bønnetider beregnes
Bønnetider på Vaktija.eu hentes direkte fra de officielle islamiske samfund og religiøse myndigheder i hvert land. Dette sikrer det højeste niveau af nøjagtighed for din specifikke lokation.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er bønnetiderne i Sesto Fiorentino i dag?
De aktuelle bønnetider for Sesto Fiorentino i dag er: Fajr 06:02, Dhuhr 13:00, Asr 15:38, Maghrib 18:22 og Isha 19:52. Officiel og præcis Vaktija.
Hvor kommer disse bønnetider fra?
Tiderne leveres af de officielle religiøse institutioner og islamiske centre i de respektive lande for at sikre nøjagtighed og overensstemmelse med samfundet.
Bønnetider i dag i Sesto Fiorentino
Individuelle bønnetider for Sesto Fiorentino i dag.
Fajr (morgenbøn)
Fajr (morgenbøn) i Sesto Fiorentino er i dag kl. 06:02.
Solopgang
Solopgang i Sesto Fiorentino er i dag kl. 07:36.
Dhuhr (middagsbøn)
Dhuhr (middagsbøn) i Sesto Fiorentino er i dag kl. 13:00.
Asr (eftermiddagsbøn)
Asr (eftermiddagsbøn) i Sesto Fiorentino er i dag kl. 15:38.
Maghrib (aftenbøn)
Maghrib (aftenbøn) i Sesto Fiorentino er i dag kl. 18:22.
Isha (natbøn)
Isha (natbøn) i Sesto Fiorentino er i dag kl. 19:52.