St. Nikolai im Sausal
Østrig
Morgengudstjeneste
Solopgang
Frokostbøn
Eftermiddagsbøn
Aftensbøn
Nattebøn
Bønnetider St. Nikolai im Sausal - oktober 2026
| Dato | Hijri | Morgengudstjeneste | Solopgang | Frokostbøn | Eftermiddagsbøn | Aftensbøn | Nattebøn |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. okt, to | 20. Rabi' al-Thani | 05:15 | 06:50 | 12:53 | 16:05 | 18:46 | 20:08 |
| 2. okt, fr | 21. Rabi' al-Thani | 05:17 | 06:51 | 12:53 | 16:03 | 18:44 | 20:06 |
| 3. okt, lø | 22. Rabi' al-Thani | 05:18 | 06:52 | 12:52 | 16:02 | 18:42 | 20:04 |
| 4. okt, sø | 23. Rabi' al-Thani | 05:20 | 06:54 | 12:52 | 16:00 | 18:40 | 20:02 |
| 5. okt, ma | 24. Rabi' al-Thani | 05:21 | 06:55 | 12:52 | 15:59 | 18:38 | 20:00 |
| 6. okt, ti | 25. Rabi' al-Thani | 05:23 | 06:56 | 12:51 | 15:57 | 18:36 | 19:58 |
| 7. okt, on | 26. Rabi' al-Thani | 05:24 | 06:58 | 12:51 | 15:56 | 18:34 | 19:56 |
| 8. okt, to | 27. Rabi' al-Thani | 05:25 | 06:59 | 12:51 | 15:54 | 18:32 | 19:54 |
| 9. okt, fr | 28. Rabi' al-Thani | 05:27 | 07:00 | 12:50 | 15:53 | 18:30 | 19:52 |
| 10. okt, lø | 29. Rabi' al-Thani | 05:28 | 07:02 | 12:50 | 15:51 | 18:29 | 19:51 |
| 11. okt, sø | 30. Rabi' al-Thani | 05:29 | 07:03 | 12:50 | 15:50 | 18:27 | 19:49 |
| 12. okt, ma | 1. Jumada al-Ula | 05:31 | 07:05 | 12:50 | 15:48 | 18:25 | 19:47 |
| 13. okt, ti | 2. Jumada al-Ula | 05:32 | 07:06 | 12:49 | 15:47 | 18:23 | 19:45 |
| 14. okt, on | 3. Jumada al-Ula | 05:34 | 07:07 | 12:49 | 15:46 | 18:21 | 19:43 |
| 15. okt, to | 4. Jumada al-Ula | 05:35 | 07:09 | 12:49 | 15:44 | 18:19 | 19:41 |
| 16. okt, fr | 5. Jumada al-Ula | 05:36 | 07:10 | 12:49 | 15:43 | 18:17 | 19:40 |
| 17. okt, lø | 6. Jumada al-Ula | 05:38 | 07:12 | 12:49 | 15:41 | 18:16 | 19:38 |
| 18. okt, sø | 7. Jumada al-Ula | 05:39 | 07:13 | 12:48 | 15:40 | 18:14 | 19:36 |
| 19. okt, ma | 8. Jumada al-Ula | 05:40 | 07:14 | 12:48 | 15:38 | 18:12 | 19:34 |
| 20. okt, ti | 9. Jumada al-Ula | 05:42 | 07:16 | 12:48 | 15:37 | 18:10 | 19:33 |
| 21. okt, on | 10. Jumada al-Ula | 05:43 | 07:17 | 12:48 | 15:36 | 18:08 | 19:31 |
| 22. okt, to | 11. Jumada al-Ula | 05:44 | 07:19 | 12:48 | 15:34 | 18:07 | 19:29 |
| 23. okt, fr | 12. Jumada al-Ula | 05:46 | 07:20 | 12:48 | 15:33 | 18:05 | 19:28 |
| 24. okt, lø | 13. Jumada al-Ula | 05:47 | 07:22 | 12:47 | 15:32 | 18:03 | 19:26 |
| 25. okt, sø | 14. Jumada al-Ula | 04:48 | 06:23 | 11:47 | 14:30 | 17:01 | 18:25 |
| 26. okt, ma | 15. Jumada al-Ula | 04:50 | 06:24 | 11:47 | 14:29 | 17:00 | 18:23 |
| 27. okt, ti | 16. Jumada al-Ula | 04:51 | 06:26 | 11:47 | 14:28 | 16:58 | 18:21 |
| 28. okt, on | 17. Jumada al-Ula | 04:52 | 06:27 | 11:47 | 14:26 | 16:57 | 18:20 |
| 29. okt, to | 18. Jumada al-Ula | 04:54 | 06:29 | 11:47 | 14:25 | 16:55 | 18:18 |
| 30. okt, fr | 19. Jumada al-Ula | 04:55 | 06:30 | 11:47 | 14:24 | 16:53 | 18:17 |
| 31. okt, lø | 20. Jumada al-Ula | 04:56 | 06:32 | 11:47 | 14:23 | 16:52 | 18:16 |
Bønnetider i St. Nikolai im Sausal
Få nøjagtige og officielle bønnetider for St. Nikolai im Sausal, Østrig. Vores platform giver den mest opdaterede tidsplan for Fajr, Dhuhr, Asr, Maghrib og Isha, så du aldrig går glip af en bøn.
Hvordan bønnetider beregnes
Bønnetider på Vaktija.eu hentes direkte fra de officielle islamiske samfund og religiøse myndigheder i hvert land. Dette sikrer det højeste niveau af nøjagtighed for din specifikke lokation.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er bønnetiderne i St. Nikolai im Sausal i dag?
De aktuelle bønnetider for St. Nikolai im Sausal i dag er: Fajr 05:44, Dhuhr 12:48, Asr 15:34, Maghrib 18:07 og Isha 19:29. Officiel og præcis Vaktija.
Hvor kommer disse bønnetider fra?
Tiderne leveres af de officielle religiøse institutioner og islamiske centre i de respektive lande for at sikre nøjagtighed og overensstemmelse med samfundet.
Bønnetider i dag i St. Nikolai im Sausal
Individuelle bønnetider for St. Nikolai im Sausal i dag.
Fajr (morgenbøn)
Fajr (morgenbøn) i St. Nikolai im Sausal er i dag kl. 05:44.
Solopgang
Solopgang i St. Nikolai im Sausal er i dag kl. 07:19.
Dhuhr (middagsbøn)
Dhuhr (middagsbøn) i St. Nikolai im Sausal er i dag kl. 12:48.
Asr (eftermiddagsbøn)
Asr (eftermiddagsbøn) i St. Nikolai im Sausal er i dag kl. 15:34.
Maghrib (aftenbøn)
Maghrib (aftenbøn) i St. Nikolai im Sausal er i dag kl. 18:07.
Isha (natbøn)
Isha (natbøn) i St. Nikolai im Sausal er i dag kl. 19:29.