Vaktija.eu
Sverige flag

Velika Gorica

Kroatien

eller
--:--:--
torsdag, 22. oktober 2026
11. Jumada al-Ula 1448

Fajr

05:38

Shorok

07:18

Dohor

12:42

Asr

15:29

Magrib

18:02

Ishaa

19:22

Missa ingen bön i Velika Gorica

Gratis app med påminnelse inför varje bön, widget för hemskärmen och bönetider även offline.

Google PlayApp Store

Bönetider Velika Gorica - oktober 2026

DatumHijriFajrShorokDohorAsrMagribIshaa
1. okt, to20. Rabi' al-Thani05:1006:4812:4615:5818:4220:02
2. okt, fr21. Rabi' al-Thani05:1106:4912:4615:5618:4020:00
3. okt, lö22. Rabi' al-Thani05:1206:5112:4515:5518:3819:58
4. okt, sö23. Rabi' al-Thani05:1406:5212:4515:5318:3619:56
5. okt, må24. Rabi' al-Thani05:1506:5312:4515:5218:3419:54
6. okt, ti25. Rabi' al-Thani05:1706:5512:4515:5118:3319:53
7. okt, on26. Rabi' al-Thani05:1806:5612:4415:4918:3119:51
8. okt, to27. Rabi' al-Thani05:1906:5812:4415:4818:2919:49
9. okt, fr28. Rabi' al-Thani05:2106:5912:4415:4618:2719:47
10. okt, lö29. Rabi' al-Thani05:2207:0112:4415:4518:2519:45
11. okt, sö30. Rabi' al-Thani05:2407:0212:4415:4418:2319:43
12. okt, må1. Jumada al-Ula05:2507:0412:4315:4218:2119:41
13. okt, ti2. Jumada al-Ula05:2607:0512:4315:4118:1919:39
14. okt, on3. Jumada al-Ula05:2807:0712:4315:3918:1719:37
15. okt, to4. Jumada al-Ula05:2907:0812:4315:3818:1519:35
16. okt, fr5. Jumada al-Ula05:3107:1012:4315:3718:1319:33
17. okt, lö6. Jumada al-Ula05:3207:1112:4215:3518:1119:31
18. okt, sö7. Jumada al-Ula05:3307:1212:4215:3418:0919:29
19. okt, må8. Jumada al-Ula05:3407:1412:4215:3318:0719:27
20. okt, ti9. Jumada al-Ula05:3607:1512:4215:3118:0619:26
21. okt, on10. Jumada al-Ula05:3707:1712:4215:3018:0419:24
22. okt, to11. Jumada al-Ula05:3807:1812:4215:2918:0219:22
23. okt, fr12. Jumada al-Ula05:4007:1912:4215:2718:0119:21
24. okt, lö13. Jumada al-Ula05:4107:2112:4215:2617:5919:19
25. okt, sö14. Jumada al-Ula04:4206:2211:4214:2516:5718:17
26. okt, må15. Jumada al-Ula04:4406:2411:4214:2416:5618:16
27. okt, ti16. Jumada al-Ula04:4506:2511:4214:2216:5418:14
28. okt, on17. Jumada al-Ula04:4606:2611:4214:2116:5318:13
29. okt, to18. Jumada al-Ula04:4706:2811:4214:2016:5118:11
30. okt, fr19. Jumada al-Ula04:4906:2911:4214:1916:5018:10
31. okt, lö20. Jumada al-Ula04:5006:3111:4214:1816:4918:08

Bönetider i Velika Gorica

Få exakta och officiella bönetider för Velika Gorica, Kroatien. Vår plattform tillhandahåller det mest uppdaterade schemat för Fajr, Dhuhr, Asr, Maghrib och Isha, vilket säkerställer att du aldrig missar en bön.

Hur bönetider beräknas

Bönetider på Vaktija.eu hämtas direkt från de officiella islamiska samfunden och religiösa myndigheterna i varje land. Detta garanterar högsta möjliga noggrannhet för din specifika plats.

Vanliga frågor

Vilka är bönetiderna i Velika Gorica idag?

De aktuella bönetiderna för Velika Gorica idag är: Fajr 05:38, Dhuhr 12:42, Asr 15:29, Maghrib 18:02 och Isha 19:22. Officiell och exakt Vaktija.

Varifrån kommer dessa bönetider?

Tiderna tillhandahålls av de officiella religiösa institutionerna och islamiska centren i respektive land för att säkerställa noggrannhet och anpassning till samfundet.

Bönetider idag i Velika Gorica

Enskilda bönetider för Velika Gorica idag.

Fajr (morgonbön)

Fajr (morgonbön) i Velika Gorica är idag kl. 05:38.

Soluppgång

Soluppgång i Velika Gorica är idag kl. 07:18.

Dhuhr (middagsbön)

Dhuhr (middagsbön) i Velika Gorica är idag kl. 12:42.

Asr (eftermiddagsbön)

Asr (eftermiddagsbön) i Velika Gorica är idag kl. 15:29.

Maghrib (kvällsbön)

Maghrib (kvällsbön) i Velika Gorica är idag kl. 18:02.

Isha (nattbön)

Isha (nattbön) i Velika Gorica är idag kl. 19:22.